Am mai scris asta: una dintre cele mai profunde depresii pe care le poate trăi un român stabilit în spațiul germanofon este sărăcia înjurătorilor.
Cea mai des uzată vorbă de ocară germană este arschloch. Gaură de cur. Mă iertați, n-am găsit altă rimă. Pentru Irina Nistor: nenorocit, ticălos, nemernic, dobitoc, idiot, tâmpit, măgar, bou, cretin, nesimțit, fraier. Fund.
Oricum ai vrea să te descarci pe cineva, n-ai altă variantă. Arschloch! Slab, irelevant, frustrant. Arschloch!
Aseară, în sublima, aroganta imperiala Vienă, un austriac pur sânge a deschis geamul și, în timp ce filma cu telefonul răpăielile mitralierei criminale care a terorizat cel mai deschis oraș al lumii, i-a strigat atacatorului, în cea mai rurală și alpină germană posibilă „Schleich di, du Oaschloch!”.
Târăște-te de aici, gaură de cur! Dispari! Jet!
Dintr-odată, amărâtul ăsta de Arschloch și-a detonat toate sinonimele în rafală peste un oraș terorizat, transformându-se în cel mai adorat cuvânt din uriașa și fastuoasa limbă germană a atâtor poeți și gânditori.
În alte știri, culese de pe FB și Twitter, despre ieri seară:
„N-am cuvinte să le mulțumesc celor doi angajați ai hotelului Wandl pentru modul în care ne-au adăpostit și liniștit azi noapte”;
„Un vatman a oprit tramvaiul între stații ca să adune toată lumea de pe stradă”;
„Mulțumim doamnei care, aseară, ne-a deschs pe Naglergasse ușa locuinței ei”;
„Mulțumesc restaurantului care a rămas deschis ore întregi și ne-a oferit protecție”;
Profa de yoga care și-a transformat sala de curs în dormitor pentru necunoscuți;
Proprietara cinematografului Votiv De France care a rulat gratis trei filme și a dat din partea casei băutură până s-a putut iarăși circula pe străzi;
Barul Acvariului vienez care a găsit ceva de gătit la ora 2 noaptea;
Restaurantul Seven North care și-a cazat clienții în hotelul alăturat și le-a adus băutură pentru calmare și încărcătoare de telefon;
Cabaretistul Viktor Gernot care le-a cântat celor prinși în barul Casanova până când poliția a permis oamenilor să plece acasă;
Studenta care și-a luat vecina de compartiment de tren și a culcat-o în cămin.
Și mai este și valul de respect transmis poliției care a reușit să-l lichideze în nouă minute pe #Oaschloch, cum îi va rămâne numele.
Monstrul din Caracal și-a RECUNOSCUT crimele. Le-a ucis pe Alexandra și Luiza
AUSTRIA: Poliția a efectuat 14 arestări în legătură cu atacurile teroriste din Viena
AUSTRIA: Atacatorul ucis în Viena avea 20 de ani și era adept al organizației Stat Islamic
KURZ: „Un atac terorist dezgustător, AUSTRIA nu se va lăsa intimidată”. A fost mobilizată ARMATA
AUSTRIA: Vizitarea familiei, prietenilor și vecinilor, interzisă noaptea din cauza noilor restricții