Meciul dintre Noua Zeelandă și Canada a început ca de obicei cu haka, de această dată jucătorii All Blacks optând pentru tradiționalul Ka Mate.

Scorul a fost deschis cu un eseu de penalizarea în defavoarea Canadei.

All Blacks au atacat în valuri și au înscris nouă eseuri, scroul final fiind 63 – 0. de la înființarea acestei competiții, Noua Zeelandă a înscris de 21 de ori mai mult de opt eseuri. Nici o altă echipă nu a reușit acest lucru mai mult de 12 ori.

Sursa foto: rugbyworldcup.com

Abia după jumătatea primei reprize a ajuns Canada în jumătatea neo-zeelandeză. S-au aflat foarte aproape de a înscrie un eseu, dar puternica apărare All Blacks nu a permis acest lucru.

Canadienii au mai scăpat de-a lungul partidei de câteva ori, în aplauzele spectatorilor, spre terenul de țintă al echipei adverse, însă fără succes.

„Mingea va fi cu o bucată de săpun”, declarase cu o zi înainte meciului Tyler Ardron, căpitanul Canadei.

Acest lucru a fost cauzat de umiditatea foarte mare din interiorul stadionului acoperit de la Oita.

Următorul meci al Canadei va fi împotriva Africii de Sud.

Meciul dintre Noua Zeelandă și Canada a avut și o premieră. Jucătorul Ardie Savea este primul jucător care a intrat pe teren cu ochelari de protecție. El are o problemă la ochiul stâng și își pierde treptat vederea.

Astăzi a mai avut loc meciul dintre Franța și SUA, încheiat cu scorul de 33 – 9 pentru francezi, la pauză fiind 12-6.