Rusia disputat astăzi, 24 septembrie, al doilea meci la această Cupă Mondială, meci pierdut cu scorul de 9 – 34.

După ce în meciul de debut a fost umilită de Japonia (30 – 10), a venit rândul celor din Samoa să le ofere rușilor lecții de rugby chiar dacă în ultimele zece minute au jucat cu doi oameni mai puțin pe teren.

Rey Lee-Lo, în albastru, primul jucător samoan care a primit cartonaș galben (Sursa foto: rugbyworldcup.com)

În numai patru minute, Rey Lee-Lo și Motu Matu’u au executat placaje înalte.

Un placaj înalt, când capul sau gâtul sunt apucate sau strânse, este interzis.

Jucătorul vinovat riscă să primească un cartonaș galben sau roșu.

Cei doi jucători ar fi fost trimiși la vestiare pentru placaj înalt dacă rusul nu s-ar fi aplecat în momentul impactului.

Au primit doar cartonaș galben care în rugby înseamnă că au stat pe bancă zece minute.

Matu’u s-a accidentat ulterior după o lovitură primită la cap și a fost înlocuit.

Sursa foto: rugbyworldcup.com

La pauză, scorul a fost foarte strâns 6 – 5 pentru Rusia. A fost pentru prima oară de când Rusia participă la Cupa Mondială când a condus la pauză.

La reluarea jocului, samoanii au înscris un eseu, dar transformerul Tusi Pisi nu a fost într-o zi bună.

La scurt timp, un jucător rus a primit cartonaș galben și în 11 minute, Samoa a înscris trei eseuri.

Omul meciului a fost declarat Alapati Leiua. A alergat de 11 ori cu balonul 163 de metri fiind pe primul loc în acest clasament al CM Japonia 2019. A depășit zece adversari, a înscris două eseuri și a ajutat la un altul.

Luni, 23 septembrie, Țara Galilor a învins Georgia cu 43 -14.

Doi jucători georgieni încercând să oprească un galez (Sursa foto: rugbyworldcup.com)

Țara Galilor a câștigat șase dintre cele opt meciuri de debut de când participă la Cupa Mondială.

Un detaliu interesant al acestui meci este că fiecare pachet de înaintare cântărește exact 908 kg.

La pauză scorul a fost 19 -0 pentru galezi. La câteva minute după pauză, aceștia au prăbușit intenționat grămada la numai 6 metri de terenul lor de țintă și s-a dictat lovitură de pedeapsă.

Georgienii au ales să șuteze în tușă și după repunere au înscris un eseu. Din păctae, până la finalul meciului, au mai reușit doar unul, spre delirul majorității spectatorilor. La acest meci au asistat 35,545 de persoane.