CM Rugby: Scoția – Samoa, primul meci în care o echipă nu a reușit să înscrie

Scoția a învins astăzi Samoa cu scorul de 34 – 0, fiind primul meci al acestei Cupe Mondiale în care o echipă nu a reușit să marcheze niciun punct.

La pauză scorul a fost 20 – 0, scoțienii reușind și un dropgol.

Numărul mare de erori în mânuirea balonului i-au făcut pe comentatori să spună că mingea pare mai degrabă a fi un cartof fierbinte în mâine jucătorilor.

Este drept că și umiditatea mare a dus la aceste greșeli.

Duminică, 29 septembrie, Australia a fost învinsă de Țara Galilor, iar Georgia a depășit clar o echipă uruguayană care nu a reușit decât un singur eseu.

Meciul dintre Australia și Țara Galilor a fost foarte disputat. Wallabies, cum sunt cunoscuți australienii, au început spre finalul partidei să forțeze, dar nu au reușit să treacă de galezi.

Scorul a fost 29 – 25 pentru europeni, dar la puză aceștia conduceau cu 23 la 8.

Sursa foto: rugbyworldcup.com

Galezii au deschis scorul printr-un dropgol chiar în primul minut. Este cel mai rapid dropgol din istoria Cupei Mondiale.

Până acum recordul era deținut de italianul Oscar Collodo într-un meci împotriva Noii Zeelanda la ediția inaugurală a Cupei Mondiale, în 1987.

S-au mai înscris până în prezent în primul minut: șapte eseuri, șapte lovituri de penalizare, dar nici un dropgol.

După pauză, Wallabies au început în forță și s-au apăropiat la un punct, la un momendat scorul fiind 25 – 26.

În celălalt meci al zilei, Georgia a învins fără probleme Uruguay cu 33 – 7.