Skip to content

Un șofer român de camion a fost găsit mort în cabină, în Belgia. Un trecător încercase să-l ajute

Un șofer român de camion a fost găsit mort în cabină, în Belgia. Un trecător încercase să-l ajute

Un șofer de camion român a fost găsit mort în cabină, marți după-amiaza, 10 iunie, lângă platforma de transport LAR din Rekkem, Belgia. Cu doar o zi înainte, un trecător venise în ajutorul lui.

„Am făcut ce am putut” spune Musaev Zelimkhan, bărbatul din Lauwe, care îl ajutase luni după-amiază. „L-am văzut mergând spre camion și căzând. Inițial am crezut că e beat. Am oprit mașina ca să-l protejez de traficul intens, unii camionagii treceau foarte aproape de capul lui.”

După ce l-a ajutat să se ridice, Musaev observase că nu mirosea a alcool, abia mai respira și tremura intens. A încercat să-l liniștească, i-a oferit apă și l-a întrebat dacă trebuie să cheme ambulanța, dar românul a refuzat: „Mi-a mulțumit, mi-a zâmbit și a spus că e OK.”
►►► Doi bărbați, arestați în Franța în cazul înjunghierii mortale a unui șofer român de camion

Musaev a plecat, dar nu a putut să-l uite. A doua zi, când a trecut din nou prin zonă, a văzut un alt șofer în jurul camionului și s-a oprit să verifice. „Era deja prea târziu”, mărturisește el. „Nu mă simt deloc bine, dar chiar am făcut tot ce-am putut.”

La fața locului au intervenit pompierii și serviciile medicale, traficul fiind restricționat pentru ca autoritățile să poată acționa. O anchetă a poliției a confirmat decesul natural, excluzându-se orice suspiciune de intervenție criminală.

„Vom face acum tot ce putem pentru a ne asigura că bărbatul primește un rămas-bun demn din partea autorităților competente”, a declarat poliția din zona Grensleie.

URMĂREȘTE-NE pe FACEBOOK sau X!