Skip to content

Vremea va fi schimbătoare în următoarea săptămână: ploi, vânt, cer senin, lapoviță, ceață

Vremea va fi schimbătoare în următoarea săptămână: ploi, vânt, cer senin, lapoviță, ceață

Începând din seara zilei de 2 noiembrie, meteorologii anunță o săptămână cu fluctuații de temperatură și condiții variate de precipitații. În noaptea de sâmbătă spre duminică, cerul va fi predominant noros în centrul și sudul țării unde sunt așteptate ploi slabe și lapoviță la altitudini mari.

Vântul va sufla cu intensitate, în special în sudul Moldovei, Dobrogea și Muntenia unde rafalele vor atinge 55-65 km/h, iar în Carpații de Curbură până la 90 km/h. Minimele termice vor oscila între -4 și 7 grade.

Duminică, vremea se va răci în majoritatea regiunilor, iar maximele vor ajunge între 7 și 14 grade. În sud se mai anunță ploi slabe, iar la munte sunt așteptate ninsori și lapoviță. În București, temperaturile vor scădea simțitor, până la 11 grade ziua și -1 grad noaptea. Vântul va fi moderat.
Crește bilanțul victimelor inundațiilor devastatoare din Spania. De ce a plouat atât de mult

În zilele următoare, valorile diurne vor crește în regiunile extracarpatice, dar vor rămâne stabile în restul țării. Luni și marți, se preconizează o încălzire ușoară în sud, iar vremea va fi în general frumoasă. Marți, maximele vor ajunge la 16 grade în București și la 18 grade în alte regiuni.

De miercuri, vremea începe să se răcească din nou în sud și est unde temperaturile diurne se vor situa sub normele perioadei, cu maxime de 7-15 grade. Diminețile și nopțile vor fi reci, cu minime de -5 grade în unele regiuni, iar ceața se va forma izolat.

Spre finalul săptămânii, valorile termice vor reveni la normal în majoritatea regiunilor, fără precipitații semnificative. Ceața rămâne o posibilitate în orele dimineții, în special în zonele joase. În concluzie, vremea va alterna între zile răcoroase și perioade de încălzire, urmate de o nouă scădere a temperaturilor în sud și est.

URMĂREȘTE-NE pe FACEBOOK, X sau GOOGLE NEWS!