CE Handbal Feminin: România a umilit campioana europeană Norvegia

România a învins miercuri seara, 5 decembrie 2018, campioana europeană Norvegia cu scorul de 31 – 23.

La pauză scorul a fost 18 – 12 pentru naționala noastră.

Cea mai mare diferență dintre cele două echipe a fost din minutul 53 până în minutul 55 când România a condus la o diferență de nouă goluri.

Norvegia este singura echipă feminină de handbal care a reușit să câștige patru titluri consecutive de campionat european.

În ultimii cinci ani, România a reușit să învingă Norvegia doar o singură dată acum doi ani.

A fost ultimul meci din grupă și urmează grupele principale unde vom juca cu Olanda, Ungaria și Spania.

Norvegia intră în grupele principale, dar este practic eliminată.

MVP-ul meciului a fost portarul Iulia Dumanska care a fost extraordinară blocând șuturile norvegiencelor din aproape orice poziție.

Suporterii români au cântat tot meciul și au susținut frenetic naționala noastră.

data-matched-content-ui-type="image_stacked"